Piaskowiec

Piaskowce –  to skały osadowe o drobnoziarnistej strukturze, które składają się głownie z drobin kwarcu zespolonego spoiwem ilastym. Charakteryzuje je zdolność do przepuszczania wody. Są nasiąkliwe i bardzo porowate, więc nieodporne na plamy i zabrudzenia. Dlatego nie spotyka ich się w kuchniach i łazienkach. Istnieją odmiany, które można polerować, pozostałe wymagają żywicowania. Można je wtedy zastosować na posadzkę, lecz nie narażoną na duży ruch. Niewykończona posadzka z wielu odmian piaskowca będzie się pylić i ścierać.


Mokry piaskowiec jest kruchy i miękki, dlatego daje się łatwo obrabiać. Po wyschnięciu znacznie twardnieje. Najczęściej jest stosowany jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy, głównie na ściany i kominki.
Choć na zewnątrz jego powierzchnia z czasem ulega pociemnieniu jest chętnie stosowany na elewacje i w architekturze ogrodowej.
Piaskowce są dobrym materiałem na rzeźby.

 

Zastosowanie: dobry kamień konstrukcyjny, dobry kamień na wewnętrzne okładziny ścian, średni kamień na zastosowania zewnętrzne,  bardzo dobry materiał rzeźbiarski,
Formy dostępne na rynku: bloki, płyty, płytki, elementy łupane
Miejsca aplikacji: wewnętrzne okładziny ścian w budownictwie rodzinnym, , budynkach biurowych, hotelach, sklepach, obudowy kominków, elewacje zewnętrzne, aranżacje ogrodów

 

Poniżej przykładowe rodzaje piaskowca: